Bargaining Committee (unit 1) GM

UAW Local 276 Unit 1 (GM) 
Bargaining Committee
Effective June 11, 2017

     Kenny Hines
      Acting Shop Chairperson 
     Unit 1 (GM)

 

Phone:
817-607-6760


E-mail:

[email protected]


 

 
 

Kenny Hines
Unit 1 (GM) Committeeperson-at-Large
Shop Committee - 2nd Shift

817-607-6760
[email protected]

Barry W. Cross
Unit 1 (GM) Committeeperson-at-Large
Shop Committee - 3rd Shift

 
[email protected]

 

Department

Shift

Title

Name

E-mail Address

1st

District 1

 

Body Shop (11)
Paint - Basic (15)
Paint - Final (16)

Committeeperson
 Alt. Committeeperson

William Standford
Frederick Lewis

[email protected]
[email protected]

2nd

District 1A

Body Shop (11)
Paint - Basic (15)
Paint - Final (16)


    Committeeperson

 Alt. Committeeperson


  Roy Bolton

Alicia Ross


   [email protected]
[email protected]

3rd

District 1B

 

Body Shop (11)
Paint - Basic (15)
Paint - Final (16)

Committeeperson

 Alt. Committeeperson

Shenequa Shepard

Grover Harris

[email protected]

[email protected]

1st

District 2 Shop

Trim (17-01)
Trim (17-03)
Trim (17-05)
Trim (17-07)
Trim (17-09)
Trim (17-11)
Trim (17-13)
Trim (17-15)
Trim (17-17)
Trim (17-45)

Committeeperson
 Alt. Committeeperson

Anthony Marciano
Marissa Trevino

[email protected]
[email protected]

2nd

District 2A

Trim (17-01)
Trim (17-03)
Trim (17-05)
Trim (17-07)
Trim (17-09)
Trim (17-11)
Trim (17-13)
Trim (17-15)

Shop  Committeeperson
 

Alt. Committeeperson

Kimberly Baker-Jones

Regina Davis

[email protected]

[email protected]

3rd

District 2B

Trim (17-01)
Trim (17-03)
Trim (17-05)
Trim (17-07)
Trim (17-09)
Trim (17-11)
Trim (17-13)
Trim (17-15)
Trim (17-17)
 

Committeeperson
  Alt. Committeeperson

Mary Banks
Shayla Hunter

[email protected]
[email protected]

1st

District 3

Chassis (25-01)
Chassis (25-03)
Chassis (25-05)
Chassis (25-07)
Chassis (25-09)
Chassis (25-11)
Chassis (25-13)
Chassis (25-15)
 Repair (27-01)

Committeeperson
 Alt. Committeeperson

Steve Ewell
Tabias Terry

[email protected]
[email protected]

2nd

District 3A

Chassis (25-01)
Chassis (25-03)
Chassis (25-05)
Chassis (25-07)
Chassis (25-09)
Chassis (25-11)
Chassis (25-13)
Chassis (25-15)
 Repair (27-01)

Committeeperson
 Alt. Committeeperson

Tiffany Ashley
Dalonda Taylor

[email protected]
[email protected]

3rd

District 3B

Chassis (25-01)
Chassis (25-03)
Chassis (25-05)
Chassis (25-07)
Chassis (25-09)
Chassis (25-11)
Chassis (25-13)
Chassis (25-15)
 Repair (27-01)

Committeeperson
 Alt. Committeeperson

Tim Tatum
Bryan Degenhardt

[email protected]
[email protected]

1st

District 4 Shop

Trim (17-01)
Trim (17-11
Trim (17-13)
Trim (17-15)
Trim (17-17)
Inspection (70)

Committeeperson

Alt. Committeeperson

Gino Clark

Armando Saenz Jr

[email protected]

[email protected]

2nd

District 4A

Trim (17-01)
Trim (17-11
Trim (17-13)
Trim (17-15)
Trim (17-17)
Inspection (70)

Committeeperson

 Alt. Committeeperson

Stacey Wynn

Efren Martin II

[email protected]

[email protected]

3rd

District 4B

Trim (17-01)
Trim (17-11
Trim (17-13)
Trim (17-15)
Trim (17-17)
Inspection (70)

Committeeperson

 Alt. Committeeperson

LeNeiceCoffey

 Tracey  Triano

[email protected]

[email protected]

1st

District 5

Trim/Chassis -
    Skilled Maintenance (19)
Skilled Maintenance (40)
Engineering Powerhouse (41)
Skilled Trades Pool (43)
Paint - 
    Skilled Maintenance (45)
Stamping - 
    Skilled Maintenance (47)
Body Shop - 
    Skilled Maintenance (48)
Stamping - 
    Production (10)
Material - 
    Production (50)

Committeeperson
  Alt. Committeeperson

Turnage Corr
Ralph Walsh

[email protected]
[email protected]

2nd

District 5A

Trim/Chassis -
    Skilled Maintenance (19)
Skilled Maintenance (40)
Engineering Powerhouse (41)
Skilled Trades Pool (43)
Paint - 
    Skilled Maintenance (45)
Stamping - 
    Skilled Maintenance (47)
Body Shop - 
    Skilled Maintenance (48)
Stamping - 
    Production (10)
Material - 
    Production (50)

Committeeperson

 Alt. Committeeperson

Morris Taylor, Jr.

Tito Slayton

[email protected]

[email protected]

3rd

District 5B

Trim/Chassis -
    Skilled Maintenance (19)
Skilled Maintenance (40)
Engineering Powerhouse (41)
Skilled Trades Pool (43)
Paint - 
    Skilled Maintenance (45)
Stamping - 
    Skilled Maintenance (47)
Body Shop - 
    Skilled Maintenance (48)
Stamping - 
    Production (10)
Material - 
    Production (50)

Shop 
   Committeeperson

Alt. Committeeperson


Jim Robinson III

Justin Anderson


[email protected]

[email protected]

 

UAW Local 276 Skilled Trades Representative
Effective June 11, 2017
 

 

Chairperson 
    Lines Demarcation Committee
Journeyman Card Committee
Texas Area 
    Skilled Trades 
       Leadership Sub-Council
Region 5 
    Skilled Trades 
       Leadership Sub-Council

1st


Skilled Trades Representative

                                    


Art Trull 

   


[email protected]